זריקות סטרואידים

injection

סטרואידים לרוב יירשמו או כגלולות או כזריקה. לאחר ששמעו על חלק מתופעות הלוואי, הרבה אנשים חוששים שמא סטרואידים אינם בטוחים ומסרבים לקחת זריקה. חשוב להבדיל בין לקיחה של גלולות סטרואידים מדי יום, ובין זריקה הניתנת לתוך המפרק או סביב גיד אחת לזמן מה.

גלולות סטרואידים לרוב ניתנות לטיפול במחלות דלקתיות, כמו דלקת פרקים ראומטית, או לבעיות בריאות. הן ניתנות לרוב לפרק זמן ארוך או כפעימה של חמישה ימים. עשויות להיות להן תופעות לוואי רציניות (כגון עלייה במשקל, בעיות באספקת הדם לעצם ועלייה בסוכר בדם), והן ניתנות בעת הצורך כדי לטפל במקרים רציניים.

מנגד, סטרואידים הניתנים בזריקה ניתנים עבור מקרים מקומיים, כגון דלקת במפרק, בגיד או בכסת. הזריקה, על אף חוסר הנוחות הזמני היא בטוחה ותופעות הלוואי שלה אינן כשל גלולות הסטרואידים. הגלולות יכולות להשפיע על כל הגוף, בעוד שהזריקות עלולות לגרום רק לתופעות לוואי ארעיות היכן שהן הוזרקו.

תופעת הלואי הנפוצה ביותר של זריקה היא כאב באזור הזריקה, שיכול להמשך יומיים שלושה לאחר הזריקה. בנוסף, יכולה להיות תופעת לוואי קוסמטית לזריקה: השומן תחת העור יכול להדלדל אם הזריקה שטחית. למרות שתופעה זו נדירה, אם היא מתרחשת היא יכולה לגרום לעור להראות שקוע או לשנות את צבעו 6-8 שבועות לאחר מתן הזריקה, אך מצב זה ישתפר במשך הזמני ורק לעתים נדירות יישאר לתמיד.

הזריקות ניתנות לעתים עד פעמיים-שלוש באותו האזור, ואין לתת אותן ישירות לתוך גיד, אלא לתוך המעטה או הרווח שסביב הגיד. איני יודע על תאורי מקרה של פציעה לגיד או לסחוס לאחר פחות משלוש זריקות. מטרת הזריקות היא לרוב לרפא את המצב ולהמנע מהצורך בניתוח. במקרה זה, כאמור, מספר הזריקות מוגבל ל-2-3, ואם זה אינו מספיק כדי לרפא את המצב יש לשקול ניתוח.

בניגוד לזריקות שתוארו קודם, לעתים משתמשים בזריקות כדי לטפל בדלקת פרקים כרונית. מצב בו הסחוס נשחק אינו ניתן לטיפול באמצעות זריקות קורטיזון (סטרואידים), אך משתמשים בהן כדי להפחית את הכאב מעת לעת ולמעשה הן יעכבו את הטיפול שבסופו של דבר יבוצע. שיטה זו רלוונטית עבור פציינטים רבים. לדוגמא, חלק מהסובלים מדלקת פרקים כרונית באגודל או בברך עשויים להיות צעירים מדי או שאינם מוכנים עדיין לניתוח רציני. במקרה זה, אין הגבלה מסויימת על מספר הזריקות כפי שתואר קודם. ניתן לחזור על הזריקות לאחר שחלפו לפחות ארבעה חודשים.

לסיכום, זריקת סטרואידים, גם אם אינה נוחה, הינה בטוחה ורק במקרים מעטים תגרום לתופעות לוואי קוסמטיות.