תסמונת דה קרוון

dequervains-tendinitisתסמונת דה קרוון

תסמונת דה קרוון מתייחסת לדלקת של שני גידים בצד שורש כף היד ליד האגודל (פריץ דה קרוון היה מנתח שוויצרי מהמאה ה-19 שתיאר את התופעה לראשונה). ישנם שני גידים שעוברים דרך מנהרה צרה בדרכם לאגודל. גידים אלה עלולים להפוך מודלקים, ולהפוך כל תנועה של האגודל לכואבת. הכאב לרוב עולה ויורד בצד האגודל ומעבר לשורש כף היד, במעלה הזרוע, בהמשך למסלול הגידים. הדלקת עלולה להתחיל רק בשל "פעילות יתר" ביום מסויים, או משימוש רפטטיבי ועשיית יתר תכופה מדי. לדוגמא, הכאב עשוי להתחיל לאחר פציעה יחסית מינורית כמו נקע באגודל בזמן סקי. לעתים פציינטים מדווחים שלאחרונה נולד להם ילד והתופעה מתרחשת בשל הרמה תכופה של התינוק באוויר. יש צורך בצילום רנטגן כדי להבחין בין התופעה הדלקתית הזו לבין דלקת פרקים בבסיס האגודל.

טיפול שמרני:

מטרת הטיפול ראשית היא הפחתת הדלקת סביב הגידים, באמצעות קיבוע ותרופות אנטי-דלקתיות ואף תרפיה, הכוללת אולטרסאונד ותרגילים מסויימים, ולעתים סד מותאם אישית. אם הכאב ממשיך, יתכן ויש צורך בזריקת סטרואידים. כ-50% מהאנשים מגיבים לזריקה בודדת. אם תחושת ההקלה לא הושגה במלואה, ניתן לבצע זריקה נוספת. לאחוז הנמוך של הפציינטים שאינם מגיבים לשתי הזריקות או לקיבוע יש צורך בניתוח כדי להקל על חוסר הנוחות. ישנו סיכון אחד בזריקות הסטרואידים, שהינו שינוי צבע העור שמגיע לשיאו 6 שבועות לאחר הזריקה ולרוב ישתפר עם הזמן.

טיפול באמצעות ניתוח:

הניתוח כולל פתיחה של גג התעלה בה נמצאים הגידים, דבר המאפשר לגידים מקום לגלוש, ובכך משחרר את הכאב ומאפשר לדלקת לשכוך. הניתוח נעשה לא אשפוז ותחת הרדמה מקומית. הפציינט מרכיב סד במשך שבוע-שבועיים לאחר הניתוח המגביל את תנועת שורש כף היד והאגודל, אך משאיר את האצבעות משוחררות.