דלקת פרקים באגודל

כאבים ודלקת פרקים בבסיס אגודל הינם, למרבה הצער, תופעות מוכרות. האגודל מחובר לפרק היד במפרק הCMC ה (carpometacarpal). למפרק זה נטייה להשחק עקב תנועות האחיזה והצביטה שהאגודל מבצע. נשים מושפעות מבעיות אלו יותר מגברים, והבעיות עשויות להתחיל כבר בגילאי ה-40, אולם לרוב לא לפני גילאי ה-60. למרבה המזל, רוב האנשים יכולים להגיע להקלה לפחות זמנית של הסימפטומים ללא ניתוח.thumb-arthritis-sketch3

לרוב, אנשים יבחינו לראשונה בכאב בבסיס האגודל או בחלק הבשרני של כף היד בעת פעילויות כגון פתיחת צנצנות, כפתור כפתורים, אחיזה בהגה המכונית, לחיצת ידיים ואף פתיחת ידית הדלת. לעתים קרובות הם יבחינו ב"בליטה" בבסיס האגודל. בליטה זו למעשה מסמלת שכף היד מעט יוצאת מהחיבור המפרקי. זהו חלק מדלקת פרקים.

דלקת פרקים משמעותה שרירית הסחוס של המפרק היא דקה ובאזורים מסויימים נשחקה לחלוטין. זה דומה לרפידות בלם, בהן הציפוי נשחק לגמרי והשאיר למעשה מתכת הנוגעת במתכת. כשהסחוס נשחק, העצם נוגעת בעצם וזה מה שגורם לתחושת הכאב.

טיפול שמרני:

ישנם שני סוגי טיפול אפקטיביים להפחתת הכאב: סד מיוחד, או זריקת קורטיזון. הסד מוכן בהתאמה אישית על ידי כירורגthumb-arthritis-photo1 יד. הסד משאיר את שורש כף היד וקצה האגודל משוחררים ומאפשר שימוש כמעט לחלוטין רגיל ביד. ההמלצה הנוכחית לשימוש בסד היא 3-4 שבועות מלאים (יום ולילה), 3-4 שבועות חלקיים (רוב היום), ו-3-4 שבועות לפעילויות מיוחדות. הטיפול נחשב מוצלח כאשר לאחר 3 חודשים של לבישת הסד, הורדת הסד אינה גורמת לכאב לשוב.

הזריקה היא יותר מעין "פתרון מהיר". לעתים קרובות הזריקה תלווה ביומיים-שלושה של חוסר נוחות בינונית. הזריקה יכולה להקל משמעותית והאפקט שלה נשאר למספר חודשים. ניתן לחזור על הטיפול שוב, אם תחושת ההקלה נשארת לפחות 3 חודשים.

ניתוח לטיפול בדלקת פרקים של האגודל:

לרוב, ננסה את אחת מהשיטות השמרניות שהוזכרו כאן (סד או זריקה) לפני המלצה על ניתוח. בניתוח מסירים את המפרק הדלקתי. לאחר ההסרה שלו, יש מנתחים שלוקחים גיד מפרק כף היד כדי לבנות מחדש רצועה (הנקראת LRTI). אני לא מצאתי טעם בחלק הנוסף הזה של הניתוח.

הניתוח יכול להעשות כשהיד חסרת תחושה (בהרדמה מקומית), והפציינט תחת שיכוך כבד, אך אין צורך בהרדמה כללית. זה לרוב בטוח יותר. זהו ניתוח ללא אשפוז, והפציינט מרכיב סד או גבס במהלך חמישה שבועות לאחר הניתוח. האגודל די כואב בהתחלה, ובמשך הזמן יחזרו אליו הכוח והתנועתיות. ניתן לבצע תרפיה אך זה אינו הכרחי. לרוב יעברו 4 חודשים עד שהאגודל "יעבוד" שוב. הכוח באגודל יהיה במגמת שיפור במשך 18 חודשים לאחר הניתוח.