תסמונת התעלה הקרפלית

למצגת באנגלית, ראו למטה:

המילה Carpal באה מן המילה היוונית karpos, שמשמעותה שורש כף היד. התעלה הקרפלית משמעותה מנהרת שורשcts-carpal-tunnel כף היד. התעלה הקרפלית נוצרת בשורש כף היד על ידי עצמות שורש כף היד והרצועה שמעל. ישנם תשעה גידים ועצב אחד (עצב התווך), אשר עוברים דרך התעלה. כאשר הלחץ בתעלה מוגבר, לגידים זה אינו מפריע אך לעצב כן. העצב אינו יכול לתפקד כרגיל כאשר הלחץ סביבו מוגבר. דבר זה דומה לדריכה על צינור גינה – המים היוצאים החוצה יזלגו במקום לזרום.

cts-sensory1עצב התווך מספק תחושה לקצות האגודל, האצבע, האמה וחלק מהקמיצה. העצב דרוש גם כדי לגרות שרירים בכף היד המזיזים את האגודל. לחץ מוגבר על העצב יכול לגרום עקצוץ בחלק או כל האצבעות וחולשה ביד. הסימפטומים לעתים יורעו בשעות הלילה, ויש המדווחים כי הם מתעוררים עם תחושת חוסר נוחות וצריכים "לנער" את היד כדי לשפר את "זרימת הדם". נדרשת בדיקת רופא כדי לאבחן במדויק את סינדרום התעלה הקרפלית. ההערכה עשויה לכלול בדיקות חשמליות מיוחדות הנעשות על ידי נוירולוג.

טיפול שמרני:

למקרים מוקדמים וקלים, הטיפול עשוי להתחיל בקיבוע לילה ו/או יום. כיפוף של שורש כף היד מוסיף מעט לחץ על התעלה, והקיבוע עוזר להשאיר את שורש כף היד ישר או מוארך. דבר זה חשוב במיוחד בשעות הלילה, מאחר ובזמן השינה שורש כף היד לעתים קרובות מכופף. טיפולים אחרים עשויים לכלול תרופות אנטי-דלקתיות וזריקה מקומית של סטרואידים. ניתן גם לבצע מתיחה טובה של העצב שלעתים קרובות עוזרת להקל על הסימפטומים, וצריכה להעשות 3 פעמים ברציפות (כשהיד נשארת בתנוחה למשך 10 שניות), 3 פעמים ביום (ראו תצלום למטה).

סינדרום התעלה הקרפלית (CTS) והריון:

נשים בהריון, בשל הצטברות נוזלים, נמצאות בסיכון לפתח CTS. זהו מצב זמני שלרוב נפתר לאחר הלידה. ניתן לטפל בו בזמן ההריון באמצעות זריקת סטרואידים, ואין סכנה לעובר לאחר השליש השני של ההריון.

טיפול באמצעות ניתוח:

אם דחיסת העצב היא חמורה או אינה משוחררת לאחר טיפול שמרני, יתכן ויש צורך בניתוח, הכולל ניתוק של הרצועה ctrהיוצרת את חלקה העליון או הגג של התעלה. דבר זה משחרר את הלחץ על העצב. הניתוח נעשה ללא אשפוז ותחת הרדמה מקומית. הפציינט יהיה חבוש למשך שבוע-שבועיים לאחר הניתוח כשהאצבעות חופשיות לביצוע פעולות יומיומיות. לדוגמא, רוב האנשים יוכלו להתלבש ולאכול בכוחות עצמם כבר ביום הניתוח ולנהוג בתוך יומיים לאחר הניתוח. ההחלמה נמשכת חודשים רבים עם שיפור הדרגתי בתחושה בקצות האצבעות ועדינות הצלקות פוחתת. לאחר הניתוח יש לעשות מתיחה שאורכת מספר דקות, 3 פעמים ביום.

רוב האנשים יוכלו לשוב לעבודתם בתוך שבועיים, עם כמה הגבלות (מקסימום שעתיים ביום של פעילות שחוזרת על עצמה כגון הדפסה). ניתן לבצע את רוב הפעילויות כבר לאחר 4-6 שבועות אחרי הניתוח, אך עבודת כפיים קשה תדרוש זמן רב יותר.

 

Slide Show:

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s